Akademia
Właściwie to kategoria, w której znajdzie coś dla siebie zarówno wędkarz początkujący jak i zaawansowany. Nie sposób bowiem w kilku zdaniach scharakteryzować wędkarstwa. Inaczej na nie patrzy sporadyczny turysta, zapalony łowca, zwolennik grupowych, zorganizowanych wypraw, a inaczej samotny obieżyświat. Wędkarstwo to dzisiaj obszar wiedzy i gospodarki, kultury, rekreacji i stylu życia. Zamieściliśmy tutaj, gromadzone przez lata działania portalu porady dla początkujących (gdzie i jak wędkować), z tradycyjnym podziałem wód i gatunków ryb. Mamy także pokaźny zasób artykułów popularnonaukowych o tematyce zoologicznej, botanicznej, ekologicznej i wielu pokrewnych. Warto poczytać, bo życie to ciągła nauka. Są tu także opowiadania naszych użytkowników, w których treści pojawiają się konkretne nazwy jezior i rzek, rzeczywiste miejsca w Polsce i za granicą. Te ostatnie mają charakter opowiadań, ale przecież w każdej opowieści znajdziemy opisy łowisk, sprzętu i okoliczności. Zapraszamy do Akademii WCWI.
Podkategorie
Z naukowej perspektywy 54
Na pewno niektórzy wiedzą, że czytanie niektórych rozpraw naukowych może być równie pasjonujące jak czytanie kryminałów. Są bowiem uczeni, którzy o swoich dziedzinach potrafią opowiadać, a już na pewno zafascynować potrafią prawdziwi pasjonaci - niekoniecznie z uniwersytetów. Internet dał nam coś, czego nie miały wcześniejsze pokolenia, czyli niemal nieograniczony dostęp do informacji. W dziale znajdziecie informacje z takich dziedzin jak: biologia, ekologia, ichtiologia, czy fenologia. Ta ostatnia np. zajmuje się zależnościami między sezonowymi zmianami pogody i warunkami klimatycznymi a terminami periodycznych zjawisk w życiu organizmów (np. pory zakwitania i owocowania różnych gatunków roślin, także wodnych; przylotu i odlotu ptaków, ich gniazdowania, także nad wodą; pojawiania się owadów, np. jętki, ochotkowatych i chruścików, tarła i wędrówek ryb). Zapraszamy serdecznie do dzielenia się ze społecznością WCWI swoimi odkryciami, do opowiadania, co ciekawego wyczytaliście w prasie, wyszperaliście w internecie... Ciekawe wszak może być wszystko, co choć trochę ociera się o nasze hobby - i wędrówki ryb, i ich rozród, i tajemnice komórek, a nawet skład wody czy osadów dennych czy fazy księżyca. To właśnie z takich informacji niejeden wędkarz czerpie inspirację do skuteczniejszych połowów.
Ochrona wód 74
Nieciekawy tytuł działu, banalny, ziejący nudą? Otóż niekoniecznie - to temat niezwykle szeroki - to nie tylko ochrona wód przed zanieczyszczeniami (a tak naprawdę, raczej niewiele wiemy o tych zanieczyszczeniach). To także nasze wędkarskie problemy - czyli sprawy związane z kłusownictwem i chronieniem naszych łowisk przed łobuzami... Ale to także kwestie, którym sami jesteśmy winni - jako środowisko, jako wędkarze w całej swojej masie. To choćby przetrzebienie drapieżników, to zaśmiecone brzegi... Ale to też melioranci prostujący rzeki, to prezesi różnych agend PZW zarybiający akweny bez sensu, to problemy związane z rybactwem sieciowym. Na dobrą sprawę, to właśnie w tym dziale powinno dziać się najwięcej - niszczenie wód my wędkarze widzimy na co dzień i powinniśmy o tym pisać, wrzeszczeć, alarmować. No i szukać jakichś sensownych rozwiązań.
Przyroda wokół nas 62
Ptaki, płazy, ssaki, drobne organizmy żyjące w wodzie, na wodzie, przy wodzie - spotykamy je niemal na każdej wyprawie. Niejednokrotnie nie potrafimy ich nazwać, nie bardzo znamy ich obyczaje. Dzięki temu działowi, sytuacja ta może się zmienić. Od robali, przez takie na przykład raki, po dziki buchtujące na rzecznych łęgach, od jaskółek, przez perkozy, po rzadkie czarne bociany i inne skrzydlate towarzystwo. Tu także zapoznać się będzie można z ciekawostkami botanicznymi - a przynajmniej jeśli chodzi o rośliny wodne, to wiedza z tego zakresu może znacząco wpłynąć na efektywność połowów, umiejętność wyszukiwania stanowisk ryb. A taka umiejętność odróżniania grzybów, to na przykład sandacz z kurkami na pieprzyście... Ornitologia, entomologia i inne logie dla wędkarzy, botanika, nauka o lesie - ileż to jest do dowiedzenia się, do poznania.
Ptasi Atlas WCWI 19
Ileż razy na łowisku zaskakują nas zupełnie nieznane latające stworzenia. Nie umiemy nazwać większości ptaków, które odwiedzają nas nad wodą. Niektóre są szaro-bure, inne o palpitację serca przyprawiają muszkarzy - takie są barwne. Niektóre popiskują cieniutko, inne zachwycająco śpiewają, a jeszcze inne skrzeczą, wrzeszczą, ryczą, buczą obrzydliwie. Dla własnej ciekawości warto umieć je nazwać - choćby po to, by kolegom opowiedzieć o takim spotkaniu. Na dodatek ptaki bardzo często informują wędkarzy o wielu sprawach, które mogą im pomóc w skutecznym łowieniu. I takie ciekawostki będzie można także znaleźć w naszym ptasim atlasie.
Jeziora i zbiorniki zaporowe 33
Jest wielka grupa wędkarzy, która nade wszystko lubi łowić w jeziorach. Tam, gdzie jedynie pory roku rządzą podwodnym światem, gdzie niewiele się zmienia, gdzie spławika nie porywa wiatr, a dobry namiar na stanowisko daje szanse powodzenia w każdym następnym sezonie. Takim akwenom wędkarze jeziorowi, bywa, że poświęcają wiele lat swojego hobbystycznego życia, jeżdżą nad nie w wakacje, na weekendy, wiele razy w roku. Ale jest też rzesza jeziorowych poszukiwaczy, która zdobyła doświadczenie na niejednym zbiorniku i potrafi rozszyfrować każdy niemal akwen ze stojącą wodą. Jest to głównie dział dla wędkarzy jeziorowych, ale też dla takich, których okoliczności nad jeziora rzucają z innych łowisk.
Rzeki nizinne 51
Są wędkarze, którzy bez łowienia w rzekach nizinnych, i tych wielkich i tych niedużych, nie wyobrażają sobie wędkarskiej codzienności. Różnorodność, dynamiczne zmiany, niekiedy z dnia na dzień, ale jednocześnie - dla doświadczonego łowcy i obserwatora - otwarta księga do czytania. Można po zawirowaniach, po zwarach na powierzchni, gładziach rozpoznać i charakter dna, i jego ukształtowanie, wyszukać podwodne przeszkody, a następnie celnie wytypować miejsce dobrze rokujące. A jednak - ryby to stworzenia tajemnicze, są więc w rzekach miejsca i odcinki, gdzie bytują one w dużych stadach, są i takie, gdzie ryb jest niewiele. Ten dział przeznaczamy wędkarzom rzecznym-nizinnym, ale i dla tym, których los nad rzeki rzuci.
Rzeki krainy pstrąga i lipienia 22
Miłośnicy rzek krainy pstrąga i lipienia są także wierni swoim wyborom, choć złośliwi twierdzą, że o ich wyborze decyduje nie rodzaj wód, a gatunki ryb w nich zamieszkujące. To najczęściej pstrągarze oraz łowcy troci i łososi; lipień "załapuje" się podobno przy okazji i w przerwach. W każdym razie na swoje ukochane rzeczki jeżdżą ci wędkarze niekiedy setki kilometrów - na Pomorze, na pogórza, na sztucznie zarybione rzeki Polski Centralnej. Nie są to rzeki, gdzie miejsca jest na wieloosobowe wycieczki, bywają to nawet "rzeczki dla jednego", więc niezbyt chętnie ujawnia się swoje łowiska. Tym cenniejsze więc są artykuły z tego działu. Mamy tylko nadzieję, że publikacje w WCWI nie zwabią nad te wody niezliczonych mięsiarzy i ogromnych tłumów.
Inne wody 32
Stawy, przyrzeczne dołki i starorzecza, wyrobiska pożwirowe, glinianki, wody pokopalnianie, leśne oczka, kanały melioracyjne i żeglugowe - te wszystkie akweny także przynoszą wiele radości wędkarzom i warte są zarówno napisania o nich, jak i uważnej lektury. Można na nich stosować wszystkie metody i techniki wędkowania, daje się na nich złowić medalowe ryby, choćby "dwucyfrowe" karpie i szczupaki, liny koło "piątki", karasie na medal, ale także całą masę innych gatunków w przyzwoitych, a niekiedy nawet w imponujących rozmiarach. Dział przeznaczamy dla miłośników takich właśnie wód, a także dla kolegów, których los rzuci tam przypadkiem.
Ryby spokojnego żeru 11
Taką płotkę na przykład daje się złowić wszędzie. Od wód górskich, aż po bałtyckie estuaria... Łowi się ją na najróżniejsze wędki, przynęty i w wodach o tak odmiennym charakterze, że aż dziw. A leszcza? A na przykład takiego karasia srebrzystego? A krąpia czy jelca? W tej kategorii można poczytać teksty nie o metodach, nie o sprzęcie i wyposażeniu, nie o samej technice połowu... Tu główny nacisk położony jest na gatunek, na jego łowienie, na podpowiedzi, gdzie szukać odpowiednich łowisk i stanowisk. To artykuły o rybach spokojnego żeru - o ich obyczajach, zachowaniach oraz o wędkarskich implikacjach, czyli o tym, jak z wiedzy o rybach korzystać może myślący i otwarty na naturę człowiek. Zbiór to ważny dla każdego wędkarza, pokazujący jak bardzo istotna jest wiedza o rybach i do jakich wniosków może ona doprowadzić. A efekt posiadania wiedzy i umiejętność wyciągania wniosków przekłada się bezpośrednio na efekty połowu.
Ryby drapieżne 29
W tym dziale goście znajdą artykuły o wodnych drapieżnikach, o ich obyczajach i o tym co z tego wynika dla wędkarzy. Teksty te opisują poszczególne gatunki z wędkarskiego punktu widzenia i w wielu płaszczyznach. Nie traktują wyłacznie o metodach i technikach, o wabikach, sprzęcie, wyposażeniu, ale pokazują, jak można łowić ryby drapieżne w różnych akwenach, różnymi sposobami, na rozmaite przynęty. To kompendium wiedzy, pozwalające opracować wędkarską taktykę na długi okres, planować wyprawy w pewnej perspektywie. Mogą także ułatwić wyszukanie dobrze rokujących stanowisk, kiedy ktoś znajdzie się nad jakąś nieznaną wodą. Myślącemu i wyciągającemu wnioski wędkarzowi umożliwią właściwy wybór metody, techniki, przynęty i miejsca - a także strefy wody - gdzie ulokują lub będą prowadzić wabia.
Rybie ciekawostki 16
Małe, duże i pasiate, w kropki, łuski tak w sam raz, jednak czasem jest inaczej i co wtedy - pytaj nas! No właśnie, czasami zdarzy się, że to, co wyciągniemy z wody, to ani płotka ani jaź. W ogóle ryby to takie istoty, które nie raz nas zaskakują. A to wyglądem, który tylko trochę przypomina jakiś konkretny gatunek, a to znowu nie możemy się nadziwić skąd wziął się dany gatunek w wodzie, w której nie powinno go być. Ale nie tylko o ryby chodzi. Czasami jesteśmy świadkami tak ciekawego zjawiska, zdarzenia nad wodą, że ręce same składają się do pisania. To właśnie tutaj, w tym dziale jest na to miejsce...