Ostatnio wydano dwie nowe książki wędkarskie. Ponieważ ich jeszcze nie kupiłem (ale zamówiłem), więc nie będę informował o szczegółach wydawniczych i treści. Podaje tylko to, co wiem.

Pierwsza, to „ABC wędkowania – pierwszy przewodnik”, którego autorem jest Jacek Stępień. Cena 28,50 zł. Już jest w księgarniach warszawskich.

Drugą książką jest „Nowoczesne wędkarstwo karpiowe” autorstwa Pawła Szewca. Obszerna księga prezentująca wszystkie wiadomości i porady na temat łowienia karpi. Obszerne informacje i warunki zakupu prezentuje autor i wydawca na stronie internetowej www.carpplanet.eu lub po prostu przez Google – naturalbaits. Cena 77,30 zł z kosztami przesyłki.

I ostatnia informacja: Podobno około 20 lutego br. ma się ukazać wydawane w Krakowie, nowe czasopismo wędkarskie pt. „Sztuka Łowienia”, poświęcone – jak się dowiedziałem – przede wszystkim o łowieniu salmonidów.

I na tym kończę publikowanie swoich „listów”, które przez ponad ostatnie 10 lat ukazywały się na łamach nieistniejącego już „Magazynu Wędkarskiego” i na portalu WCWI. Dziękuję Czytelnikom.

Hilary Jałoszyński *Hiljot*

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy

Komentarze   

Dzięki Hilary za jak zwykle ciekawy przegląd rynku wydawniczego.
Tu strona dwumiesięcznika muchowego Sztuka Łowienia

Wielka szkoda że kończysz ze swoimi \"Listami\"... :?
Dzięki Pawełku! I tak mało kto je czytał. Najchętniej czytanym przez dużą część wędkarzy tekstem są etykiety na flaszkach, co obserwuję i powtarzam od lat. Trzeba pomału zwijać manatki... Ale kartę na ten rok jeszcze wykupiłem! Pozdrawiam. H. PS. Powyższy list nie jest ciekawy, czekam na dostawę książki o karpiach. Może go uzupełnię.
Stępień się wziął za pisanie przewodnika. No proszę. Nowego czasopisma nie omieszkam zobaczyć, ale pozycja z karpiowaniem to nie dla mnie. Dzięki Hill :grin
Za to dla mnie jak najbardziej. :)
Chętnie bym Cię Hilary odwiedził jak już ją przeczytasz ;)
OK Ferret! Drzwi dla przyjaciół zawsze mam otwarte. Książki spodziewam się w najbliższych dniach. Wysłana, tylko Poczta chodzi o kulach!
Dzięki Hilary za info, szczególnie o nowym czasopiśmie. Od kilku lat próbuję pomacać sztuczne muszki, mam nadzieję, że ten dwumiesięcznik wydatnie mi w tym pomoże.
Bartoszu z Siedlec! Niezależnie od innych źródeł wiedzy o wędkarstwie muchowym polecam szczególnie dwie pozycje książkowe: Adama Sikory - \"Wędkarstwo muchowe\" O.W. \"Multico\", W-wa 1997 oraz Wojciecha Węglarskiego - \"Sztuczne muszki\", Wyd. \"Dęby Rogalińskie\", Kraków 2004. Obydwie, to kopalnia wiedzy na ten temat. H.
Dzięki Hilary za poradę, książkę Pana Sikory posiadam, Węglarskiego z przyjemnością zakupię.
Może poleciłbyś coś specjalistycznego na temat salmonidów?
Jacka znam osobiście. Może nie uczyłem Go łowienia na spinning, ale na pewno mam spore zasługi w jego ukierunkowaniu do tej metody;) Jeszcze nie czytałem, ale jeśli ten facet coś pisze, to na pewno wie o czym. Polecam w ciemno.
Hilary, nie bądź taki. Napisz coś jeszcze od czasu do czasu o literaturze wędkarskiej. przecież Twoje teksty byy głównym powodem, że sięnąłem po tę, czy inną pozycję z długiej listy publikacji wędkarskich
Po komentazach przeczytanych pod niniejszym tekstem wyrazam osobisty zal, ze osobistisc tak zasluzona dla naszego portalu, a moim prywatnym zdaniem-dla calego wedkarstwa konczy swa dzialalnosc na niwie publikacji krytyczno-dysertacyjnych. Moge osobiscie stwerdzic, ze bedzie to dzial, ktotrego najbardziej mi zabraknie. Hilary, nie gniewaj sie na mnie za pisownie, ale wlaczyla mi sie amerykanska klawiatura i nie jestem w stanie przywrocic polskiej-wytlumaczenie w rozmownicy. Jesli Ciebie zabraknie to portal straci dla mnie 70% swej atrakcyjnosci
Bartku! Miałem już prawie napisany tutaj wykaz (o salmonidach), ale niewłaściwy \"klik\" skasował mi tekst. Poślę Ci e-mailem. H.
Hilary, może jednak napisz tutaj, może ktoś jeszcze skorzysta z Twoich wiadomości i wiedzy.
Z góry dzięki - Bartek
Bartku, już wysłałem e-mailem! Ale możesz zawsze wkleić w swoim poście.
Tak więc przytoczę całość Twojego listu:
Szanowny Kolego Bartku!

Wydaje mi się, że gdybyś zadał sobie trud przewertowania mojego „Przewodnika bibliograficznego…” oraz „Listów Bibliofila”, to sam byś znalazł interesujące Cię pozycje o salmonidach, ale jeśli już podjąłem się funkcji portalowego informatora o literaturze wędkarskiej, to ją zakończę właśnie tym listem do Ciebie. (No, może jeszcze uzupełnię info o wędkarstwie karpiowym). Krótki wykaz właśnie kończyłem w okienku na komentarze, ale widać kliknąłem nie tam, gdzie trzeba i prawie gotowy tekst znikł, jak kamfora. Nie miałem siły go powtarzać ponownie w zbyt ciasnych ramkach. Za to niniejszy wykaz będzie trochę obszerniejszy.

1.H. Szarski – Pstrąg. KiW, W-wa 1950. Treść: ichtiologiczna, ale pożyteczna dla poznania tej ryby.
2.T. Backiel – Pstrągi. PWRi, W-wa 1964. Treść: ichtiologiczna, poszerzona o rozdz. o połowach sport.
3.A. Witkowski, M.Kowalewski, B. Kokurewicz – Lipień, PWRiL, W-wa 1984 Treść: jak poz 2.
4.St. Cios – Co zjada pstrąg? Wyd. Nauk. PWN, W-wa 1992. Treść: Ważna dla nas(=wędkarzy) dla orientacji kiedy i jakich podobnych, sztucznych przynęt używać?
5.J. Nyk – Troć wędrowna. Multico, W-wa 1997, Monografia dla nas o trociach w poszczególnych rzekach Pomorza.
6.J. Błachuta, K. Zacharczyk – Pstrąg i lipień, Multico, W-wa 2000. Monografia bardziej ichtiol. dla nas.
7.J. Jeleński – Wędkarstwo muchowe. PWRiL, W-wa 1985. Poradnik z interesującymi ilustr. Much.
8.G. Purnell, A. Yates, Ch. Dawn – Encyklopedia wędkarstwa śródlądowego, morskiego i muchowego. Wyd. Paragon, Ożarów Maz. 2008. Treść: w rozdz. 3 obszerne info o łowieniu salmonidów.
9.P. Durantel, E. Joly – Łowienie ryb gatunek po gatunku. Delta W-Z, w-wa 2002. Treść: Obszerny rozdz. o łowieniu łososiowatych .
No, i na ostatek, a należałoby na początku:
9.J. Rozwadowski - Poradnik dla miłośników sportu wędkowego, czyli sztuka łowienia pstrąga, lipienia i łososia na wędkę. Druk. „Czas” Kraków 1900. Treść wiadoma.
O dwóch pozycjach, które wymieniłem pod moim „L.B.” w komentarzach nie piszę, ale bardzo polecam.

Z wyrazami szacunku – H. Jałoszyński „Hiljot”

Oczywiście zgadzam się, że wylazło ze mnie lenistwo, dlatego dziękuję za wyrozumiałość i pomoc.
Mam nadzieję, że jeszcze nie raz napiszesz o nowych wydawnictwach i nie tylko, pomimo powyższej deklaracji.
Z wyrazami szacunku - Bartek
Hilary nie wytrzyma bez pisania. Pozdrawiam Cię Hilary najserdeczniej.
Dzięki Jarosławie! Ja również pozdrawiam jak najbardziej kordialnie!