Ostatnia modyfikacja: 1 sierpnia 2019 r.

W niniejszym poradniku wyjaśniamy w jaki sposób umieścić w najnowszej wersji portalu wszelkie treści pochodzące od Użytkowników. Głównie dotyczy to różnego rodzaju artykułów, zdjęć, komentarzy, linków, wpisów na forum itp.

Mnogość zasobów WCWI zawdzięczamy Użytkownikom i to dla nich pracuje zespół administracyjno-redakcyjny. Należy mieć to na uwadze, zwłaszcza kierując do nas uwagi o opóźnieniu, czy braku odpowiedzi, bo WCWI jest redagowane w miarę naszych możliwości czasowych.

Poniżej w formie rozwijanych opisów znajdziecie szczegółowe informacje jak przygotować i wysłać/umieścić konkretną informacje w zasobach portalu.

{slider title=" Wysyłanie artykułów" open="false" class="icon"}

Starsi stażem użytkownicy WCWI zapewne pamiętają, że wysyłanie artykułów do publikacji w portalu odbywało się za pośrednictwem tzw. sekretariatu, czyli modułu, który pozwalał na przesłanie na serwer przygotowanego przez autora artykułu w formie pliku. Udawało się to różnie, bo z moich obserwacji wynikało, że więcej artykułów otrzymałem pocztą jako załączniki.

Idąc za tym doświadczeniem, obecnie aby skutecznie opublikować w WCWI artykuł należy wykonać następujące czynności:

 1. Napisać artykuł w dowolnym edytorze tekstu zgodnie z zasadami pisowni. Jasne jest, że do powstania artykułu trzeba pomysłu (wiele artykułów w WCWI mogą tu być dobrymi wzorami i inspiracją). Artykuł powienien posiadać zwięzły tytuł, wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Pod tytułem powinny też znaleźć się dane autora (imię i naziwsko, nick) oraz dział, do którego ma trafić artykuł. W treści artykułu można wstawić zdjęcia, podpisać je (skomentować) w miejscu, które proponuje Autor. Można też zdjęcia przesłać oddzielnie, a w treści umieścić informacje z nazwą zdjęcia, ewentualnie z opisem co jest na zdjęciu (dla redaktorów, żeby nie pomylili kolejności).
 2. Napisany artykuł w pliku z dowolnego edytora wystarczy dołączyć w formie załącznika do mejla wysłanego bezpośrednio ze swojego programu pocztowego (Outlook, program na stronie internetowej np. Onetu itp.) do redakcji portalu. Adres skrzynki redakcyjnej to: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Innym sposobem jest skorzystanie z formularza "Napisz do nas" dostępnego w linku w dolnej części strony domowej portalu w dziale "Zasady korzystania". W formularzu trzeba wybrać temat poczty "Artykuł do publikacji". Wybór pozwoli przekierować mejla do odpowiedniej skrzynki, żeby nie błąkał się po cyberświecie. Oczywiście należy dołączyć plik do wiadomości.
 3. Proszę nie pisać artykułów, czy też wklejać w treści wiadomości, bo z racji ograniczeń objętości nie dość, że się nie zmieni, to jeszcze będzie niepoprawnie sformatowany, co skutecznie uniemożliwi szybką i poprawną publikację artykułu w portalu.
 4. Publikacja artykułu odbędzie się niezwłocznie w miarę posiadanych możliwości czasowych redaktorów i skomplikowania artykułu (konieczności poprawek merytorycznych, stylistycznych, gramatycznych itd.). Im mniej ingerencji redaktorów tym lepiej i szybciej artykuł zawiśnie w portalu.
 5. Artykuł ukaże się w portalu w ramach dorobku Autora i jest opatrzony jego danymi. Oznacza to także, że Autor bierze odpowiedzialność za treść, formę i dobór słów. Redaktorom przysługuje prawo decyzji o publikacji i/lub ewentualne kontakty w niejasnych sprawach.
 6. {slider title=" Wysyłanie fotografii" class="icon"}

  Wstawianie zdjęć do galerii WCWI jest czynnością prostą, którą należy wykonać w kilku krokach, a ponadto ustalono dla niej kilka zasad. Po pierwsze, dodawać zdjęcia mogą wyłącznie zarejestrowani i zalogowani użytkownicy portalu. Po drugie, zdjęcia po przesłaniu przez użytkownika są zatwierdzane przez administratorów, tzn. akceptowane i umieszczane we właściwej galerii.

  Aby dodać zdjęcie należy skorzystać z linku „Dodaj zdjęcie do galerii” w „Menu użytkownika” (znajduje się w głównym menu strony). Pojawi się podstrona, przedstawiona poniżej:

  Dostępna jest jedna kategoria - „Poczekalnia fotografii” i to do niej ładuje się pliki ze zdjęciami. W tym celu należy kliknąć w link „Zarządzaj zdjęciami”. Po tej czynności pojawi się kolejna podstrona, jak poniżej:

  Na tym etapie najważniejsza jest funkcja „Dodaj pliki”. Po jej kliknięciu pojawia się okno, w którym z dysku lokalnego komputera można wybrać jedną lub kilka fotografii. W związku z ograniczeniem przestrzeni dyskowej na WCWI nie można ładować zdjęć bez ograniczeń, które są następujące:

  • zdjęcie musi być zapisane w jednym z formatów: jpg, jpeg, gif, png,
  • rozmiar zdjęcia nie powinien przekraczać: 2100 pikseli szerokości i 1500 pikseli wysokości,
  • wielkość zdjęcia nie powinna przekraczać: 5MB.

  Po dodaniu jednego lub kilku fotografii okno ładowania zaktualizuje się. Można w nim jeszcze dokonać modyfikacji (dodać kolejne zdjęcia lub usunąć dodane do wysłania klikając przy nazwie zdjęcia obrazek ).

  Następnie należy wgrać pliki na serwer klikając przycisk „Wyślij”. Jeśli operacja powiedzie się w tabeli pod spodem pojawią się miniatury zdjęć, w przeciwnym wypadku przy nazwach plików pojawi się obraz a miniatury zdjęć nie będą widoczne w tabeli pod oknem przesyłania. W trakcie przesyłania kontrolowane są parametry przesyłanych zdjęć zgodnie z ww. wymogami. Jeśli zdjęcie będzie za duże, będzie w innym formacie wyświetli się komunikat błędu i plik na serwer nie zostanie załadowany. Trzeba dokonać poprawek i dodać właściwe zdjęcie ponownie.

  Administratorzy otrzymują jednocześnie powiadomienie o dodaniu nowych zdjęć i mogą je zaakceptować oraz przenieść do odpowiednich kategorii. Końcowy sukces operacji zależy od dodania właściwych OPISÓW do zdjęć.

  Dodaje się je w tym samym oknie, w którym zarządza się zdjęciami. W tabeli, po prawej stronie miniatur znajduje się aktywny link: Edycja, tak jak poniżej:

   

  Po jego naciśnięciu trzeba w kolejnych zdjęciach dodać krótki opis i na przykład wskazać kategorię galerii, co ułatwi pracę administratorom. Jeśli tego nie zrobimy przy zdjęciu w galerii nie będą wyświetlane żadne informacje. Jeśli przy wpisywaniu popełnimy błąd, można go edytować wielokrotnie, wybierając cały czas link "Edycja".

  Po wyedytowaniu wszystkich zdjęć, trzeba poczekać na działanie administratorów, którzy w miarę posiadanego czasu zatwierdzą zdjęcia do odpowiednich galerii. Wówczas zdjęcia pojawią się także na głównej stronie oraz w „Dorobku użytkownika”. Wtedy będzie można je także komentować.

  Zachęcamy do publikacji zdjęć w galeriach WCWI.

  {slider title=" Umieszczanie postów na forach" class="icon"}

  Obsługa forów WCWI nie powinna stwarzać problemów większości użytkowników, którzy aktywnie korzystają z Internetu. Zasady tworzenia tematów i publikacji odpowiedzi nie różni się od mechanizmów na innych stronach internetowych. Fora, jak i inne osobowe opcje portalu dostępne są wyłącznie dla zrejestrowanych użytkowników WCWI.

  Fora portalu zostały wyposażone w różnorodne moduły liczące i wyświetlające aktywność użytkowników i pozwalające zakładać tematy w przeróżnych kategoriach, odpowiadać na nie, wystawiać oceny (dodać polubienia), subskrybować (przeglądu subskrypcji można dokonać na stronie, do której link znajdziecie w Menu użytkownika) oraz posługiwać się wewnętrznym komunikatorem (opisanym w następnym rozdziale niniejszego FAQ). Stąd w menu Forum warto zwrócić uwagę na podmenu: Aktywność na forach, Ostatnie tematy oraz Lista użytkowników. Ponadto w modułach na pierwszej stronie (głównej) w kolumnie po prawej stronie znajdują się informacje na temat „Popularnych” i „Ostatnich” tematów na forach, zaś w podstronach Forum znajdziecie „Najnowsze posty na forach”.

  Tworzenie tematów jest związane z utworzeniem pierwszej wiadomości w danej kategorii. Można to robić z dwóch miejsc. Pierwsza możliwość pojawia się po wejściu w menu głównym do zakładki „FORUM”. W pasku nawigacji znajduje się przycisk Dodaj temat. Druga ścieżka wiąże się z wejściem do danej kategorii i kliknięciu podobnego przycisku w pasku nawigacji forum. Różnica jest taka, że w pierwszej powinniśmy wybrać kategorię, a w drugiej kategoria wstawiana jest automatycznie. Oczywiście temat powinien mieć zwięzły i jasny tytuł oraz treść dotyczącą tematu. Temat pojawi się w danej kategorii po naciśnięciu przycisku „Zapisz” na dole strony formularza. Pola Alias i Etykiety nie musimy wypełniać, bo dodają się automatycznie.

  Do treści wiadomości możemy dodać liczne załączniki, a ich lista umieszczona jest w opisie. Mogą to być dokumenty Worda, zdjęcia, pliki pdf, a nawet pliki wideo i audio. Forum wyświetla te treści bardzo dobrze, a czytelnik może je obejrzeć lub zapisać na lokalnym dysku.

  Tworzenie odpowiedzi jest czynnością podobną do powyżej opisanej, z tym tylko, że nie wpisujemy już tematu, a jedynie treść. Odpowiedź ma temat automatycznie wstawiany na zasadzie dopisania przedrostka „Re:” przed temat w którym udzielana jest odpowiedź. W celu udzielenia odpowiedzi wybieramy przycisk „Odpowiedz” lub „Odpowiedz z cytowaniem”. Pierwszy przesuwa do okna edytora, w którym udzielamy odpowiedzi i ją wysyłamy, drugi wstawia na początku naszej wypowiedzi cytatu z odpowiedzi, na którą udzielany tematu z autorem tej wypowiedzi. W odpowiedziach także możemy dodawać przeróżne załączniki.

  Na każdym etapie tworzenia treści na forach możemy daną wiadomość ocenić klikając na przyciski z pozytywami (tzw. polubienia – kciuk w górę) lub negatywami, można też podziękować za odpowiedź naciskając odpowiedni przycisk. Za te aktywności przydzielane są różne punkty rankingowe widoczne w profilu autorów.

  Wypowiedzi w wątku (temacie) umieszczane są jedne pod drugim począwszy od najstarszych. Obszerne dyskusje dzielone są na strony, po 10 na jednej. Należy mieć to na uwadze śledząc konwersację.

   

  Nie ma limitu na długość wypowiedzi, innymi słowy można umieszczać tu nawet obszerne artykuły, wówczas dobrze jest skorzystać z opcji „Podziel stronę” w edytorze. Zachęcamy jednak do pisania artykułów dedykowanych do wyświetlania na stronie głównej.

  Ponadto w okienku edytora włączona jest kontrola pisowni. Dostępne języki sprawdzania pisowni w zależności od ustawień przeglądarki dostępne są pod prawym przyciskiem myszy.

  {slider title=" Dodawanie komentarzy do treści portalu" class="icon"}

  Komentarze w portalu można dodawać do następujących aktywności: artykułów, zdjęć, samodzielnych modułów informacyjnych (np. sondaże). Komentowanie jest dostępne dla zarejestrowanych użytkowników WCWI. Wszędzie tam, gdzie opcja komentowania jest włączona znajduje się okno zatytułowane "Dodaj komentarz" a w nim pole do wpisania komentarza do zawartości, opcje jego formatowania (np. pogrubienie, pochylenie treści, wstawienie obrazu, linku, tekstu ukrytego przed niezarejestrowanymi użytkownikami, emotikonów itp.). Pod polem znajduje się informacja określająca liczbę znaków przeznaczoną na komentarz. Wynosi ona 2 tys. znaków i w rzeczywistości odpowiada objętości tekstu umieszczonego na 3/4 strony A4. Jak na komentarz wydaje się objętością wystarczającą.

  Komentarze można, podobnie jak wypowiedzi na forum, oceniać, przyznając im oceny pozytywne lub negatywne (kciuk w dół). Ponadto można komentować także wystawione komentarze, co oznacza możliwość tworzenia relacji między komentarzami. Są one oznaczone wizualnym zagłębieniem okienek dyskusyjnych. W komentarzach można także cytować poprzednie wypowiedzi, jeśli wybierze się przycisk "Odpowiedz z cytowaniem".

  {slider title=" Korzystanie z systemu prywatnych wiadomości oraz edycja profilu użytkownika" class="icon"}

  Prywatne wiadomości (PW)

  W zestawie różnych narzędzi komunikacyjnych na WCWI (np. forum, rozmównica) działa także system prywatnych wiadomości (PW). Dzisiaj, kiedy użytkownicy wolą komunikować się za pomocą fejsbukowego Messengera czy WhatsAppa (zresztą też należącego do Facebooka) system ten wydaje się niepotrzebny. Niemniej jednak jest i można z niego korzystać.

  Wejście do systemu prywatnych powiadomień można zrealizować różnymi metodami. Przez link w menu użytkownika, który nazywa się „Skrzynka powiadomień” lub z forum, bo system jest jego częścią. Korzystając z tej drogi, należy wybrać w menu głównym „FORUM”, a następnie kliknąć obrazek z kopertą, jak na poniższym obrazku.

   

  Przejdziemy wówczas do strony z wykazem prywatnych wiadomości (lub pustą listą, jeśli jeszcze nie mamy żadnych powiadomień). To co istotne w tym oknie, to możliwość stworzenia wiadomości za pomocą edytora takiego jak na forum (można wklejać zdjęcia itp.). Wystarczy nacisnąć przycisk „Napisz wiadomość”, wybrać z listy odbiorcę wiadomości i skonstruować treść, a następnie ją wysłać. Otrzymanie wiadomości jest sygnalizowane zmianą koperty na zieloną i oznaczeniem liczby wiadomości.

  Oczywiście system, tak jak forum i zgodnie z zasadami panującymi na WCWI dostępny jest dla zarejestrowanych i zalogowanych użytkowników portalu.

  Jeszcze inną drogą jest wysłanie wiadomości prywatnej wprost z forum. Dla przykładu, jeśli chcemy wysłać wiadomość do autora dowolnego tematu na forum wystarczy, że klikniemy na kopertę z oznaczeniem PW (PM w wersji angielskiej portalu) pod awatarem użytkownika (lub symbolizującą awatar sylwetką). Jak na poniższym obrazie.

   

  Kliknięcie spowoduje przejście do wyskakującego okna z możliwością stworzenia i wysłania wiadomości.

  Dodanie awatara (zdjęcia) i informacji profilowych

  Każdy użytkownik portalu może dodać swoje zdjęcie profilowe nazywane też awatarem oraz krótką notkę o sobie, a także podpis na forum. Opcje te dostępne są w „Moim profilu”, czyli linku dostępnym w „MENU UŻYKOWNIKA”.

  W tym celu należy kliknąć wspomniany „Mój profil” a następnie na aktywnym linku (Edytuj). Jak na obrazku poniżej…

   

  Po przejściu na kolejną stronę pod okienkiem, w którym jest domyślna sylwetka znajdują się przyciski sterujące dodawaniem zdjęcia profilowego. Jest też informacja, że zdjęcie powinno mieć co najmniej 250 pikseli szerokości, żeby było wyraźnie wyświetlane. Można tu też przeprowadzić manipulacje (obrócić, zwiększyć itp.) ze zdjęciem.

  Ponadto na stronie znajduje się miejsce na wklejenie „informacji o sobie” i podpisu na forum, który będzie automatycznie dołączany do każdej wypowiedzi użytkownika na forum.

  Po wprowadzeniu zmian konieczne jest zapisanie modyfikacji przyciskiem na dole strony. Awatar jest pokazywany także na pierwszej stronie portalu przy najnowszych wypowiedziach autora.

  {/sliders}

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy