Długo myślałem i zrozumiałem, że nie ma jednej przyczyny braku aktywności na forach wędkarskich (aczkolwiek nie tylko wędkarskich, ale na tych skoncentrowawszy się….). Zacznę starym dowcipem.

Powód pierwszy – "REBE"

Miało się spotkać dwóch najmądrzejszych rabinów na świecie…
Kamery, TV, itd., itp…
Dochodzą do stołu podają sobie ręce, siadają i przez godzinę milczą…
Następnie wstają znowu podają sobie ręce i wychodzą…
Szok!
Uczeń jednego z Nich pyta swego mistrza:
- Rebe! Ty taki mądry! Tamten również… czemu nie zamieniliście ani słowa?!
Rebe odpowiada:
- Ja wiem wszystko, On wie wszystko, to o czym mieliśmy gadać?

(tak na marginesie mam to z moim kumplem, z którym widujemy się nieczęsto, aczkolwiek na stole między nami zazwyczaj wędruje niejaki Jasiek…J)

Powód drugi – GOOGLE

Jak już swego czasu napisałem – aktualnie większość (zwłaszcza młodych) wędkarzy chce wiedzieć tu, i natentychmiast. Męczy to "starych" Userów i zazwyczaj Gonią takiego do archiwum. Czy słusznie? Nie zawsze! Jeśli człowiek miło się przywita i pragnie się "przytulić" do nowej internetowej społeczności to taka wskazówka działa nieszczególnie w temacie – nawiązanie więzi. Reszta to faktycznie "GOOGLErsi" wpadający nie dla, ale po. Po informacje i faktycznie źródło tejże mają tak na prawdę pod płetwą poprzedzającą płetwę ogonową (od dołu ryby patrząc naturalnie). Z tej mąki…

Powód trzeci – "starzy zgryźliwi tetrycy"

Na każdym portalu znajdujemy jedynych wszechwiedzących starych tetryków, którzy dla nowego lub nieśmiałego Usera są blokadą nie do przejścia. Toczą filozoficzne dysputy na tematy przeróżne i nie zawsze zrozumiałe dla ogółu. Efekt? Czytam, nie kumam, wychodzę… To, że sami między sobą nazywają się nawzajem (oficjalnie) pierdołami itd., itp. Może być doza akceptowania. Warunek jest jeden. Podłoże rozmowy, działania to jowialność i sympatia. Jeśli braknie czytelności w tych klimatach… Sposób funkcjonowania zarezerwowany dla "starych łosi" posiadających do siebie samych dystans. Niestety, rzadko działa w realu (znaczy w sieci J). Zazwyczaj rozmowy "tetryków" polegają na wymądrzaniu się i złośliwościach.

Powód czwarty – prawdy objawione

Przez dłuższy (lub krótszy) czas funkcjonowania, forum dorabia się kilku GURU. Tymże postaciom towarzyszą grupy wyznawców, dla których słowo "MISZCZA" jest święte. Jestem w fajnej grupie i będę popierał działania wszelakie bez zastanowienia Amen. To grupa "Talików*" walcząca do końca nawet wbrew własnym rozterkom (czasem miewają J). Nie ma tu argumentów. W pseudo dyskusji odwraca się kota ogonem, kłamie i  nieważny staje się często nawet regulamin portalu…Atrakcyjny dla hermetycznych społeczności wzajemnej adoracji.
Wchodząc na taki portal warto przyjąć pozę uległą i beret międlić w dłoniach…. – popłaca – istnieje szansa na akceptację i przyjęcie do "talibów"*.

Powód piąty – tematy powracające np. mięsiarstwo

Dyskusje na temat o wszystkim i o niczym. Liczenie ile diabłów zmieści się na główce od szpilki. Tematy zdefiniowane w RAPR. Dla bardziej szanujących przyrodę oraz marny rybostan naszych wód – posiadających własny (podwyższony) kodeks "zabierania" lub nie. Fajny temat rzeka dla okopanych po przeciwległych krańcach barykady. Bój nieustanny dla tych, dla których wyznacznikiem kunsztu jest codzienne obdarowywanie rodziny i sąsiadów z tymi, którzy albo nie potrafią, albo faktycznie przyjęli postawę indyjskich świętych. Wchodzenie w temat aczkolwiek pasjonujące i pozwalające na wyrażenie własnego zdania, kończy się zmasakrowaniem przez jedna z wojujących stron (zwłaszcza w przypadku trafienia na pacjentów z kliniki "prawdy objawione"

Powód szósty - lenistwo

Bez komentarza ponieważ nie chce mi się na ten temat pisać… ;)

Powód  siódmy - PZW

Jednym się chce coś od podstaw i próbują zaszczepić idee pracy organicznej w innych lub przynajmniej się pochwalić, lub wirtualne wsparcie sensowności wysiłków uzyskać… Inni (zazwyczaj „starzy zgryźliwi tetrycy”) ściągają w dół tekstami: „bez sensu”, „się nie da”, zamiast powoli podpowiedzieć na czym się można wyłożyć oraz gdzie i jak przegrać. Wiedza posiadana bezcenna aczkolwiek nieaktywna… Inna część userów mocno popiera i klaszcze, a za chwilę wykazuje relatywizm moralno – społeczno – organizacyjny twierdząc, że jak się nie da kogoś pokonać to trzeba się z nim zaprzyjaźnić…(jak się nie da pstrągów, to chociaż karpie w naszym bajorku)… Czyli Byznes is byznes Winnetoou… Podcięcie skrzydeł często prowadzi do chorób wątroby, zawałów i udarów (dla ratowania zdrowia zainteresowani poszukują endorfiny w "prawdach objawionych").

Powód ósmy – dajcie odpocząć… (zwłaszcza w nawiązaniu do powodu szóstego)

Tu sam sobie Userze dopisz: czemu, dlaczego, z jakiego powodu, ponieważ, bo, …

*"talibów" przepraszam za małą literę ponieważ poza głupotą nie są dla mnie ani grupą wyznaniową w kategoriach "Talib", "Mudżahedin", czy inny "Cysters".

Tomasz Kozar *catfischdog*

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy

Komentarze   

Fajnie zebrałeś w jednym miejscu kilka długich dyskusji, brawo Tomku :grin

Z poważaniem - stary, zgryźliwy i leniwy talib głoszący prawdy objawione znad talerza pełnego smażonej rybki. ;)
No, nie można Ci odmówić spostrzegawczości. Sporo racji w tym wywodzie.
W przypadku przedmówcy (a raczej przed-pisarza)to zgryźliwość objawia się chyba zgryzaniem...rybek.
Artykuł trafiony ze względu na celne uwagi! :)
Tak strzelać. ;)
Gdyby ten artykuł był trafiony to pod nim nie byłoby ani jednego komentarza. :grin :grin :grin
Analiza na ogół trafna poza kilkoma drobiazgami, ktOrych się nie czepiam. Ładnie opisałeś, jak jest i dlaczego. A teraz napisz, proszę, co zrobić, aby tak nie było? Aby duch nie umierał i cielska nie stygły! Analityków jest ci u nas dostatek, ale wizjonerów z sensownymi propozycjami, dotyczącymi przyszłości portalu jest mało, bardzo mało! Wiem to na własnym przykładzie, że łatwiej mi bywa coś skrytykować, rozbebeszyć na drobne, niż zaproponować jakąś logiczną i mocną konstrukcję, która podparła by solidnie chociażby jeden rozchwierutany element portalu. Ale próbujmy, może wspólnym wysiłkiem coś wymyślimy :?
Ad.4. Proszę nie czepiać się MISZCZA :grin
Jemu to naprawdę głęboko pod ogonem :P
A i tak Petrus (czy inny Piwolub) wszystko powie i zmiesza z błotem Wasze dyletanctwo :grin :grin :grin
Dlaczego Petrus wziął nika Piwolub a nie Batory na przykład??? :grin
Bo coś do Ciebie czuje... :grin
Nie na wszystkich forach narzeka się na brak aktywności i nie wszystkie można pod te prawidła podciągnąć. Niestety jednak większość można pod to niestety podciągnąć i to smutna prawda.
Kilka bardzo trafnych uwag. Ja bym dodal jeszcze jedno - zpowszednienie internetu po mega boomie na poczatku. Do sieci i tego co przez siec kazdego ciagnelo.Teraz sa ci najwytrwalsi i ci, ktorzy na forach maja np.przyjaciol.
@Piwonius, żeby nie było skojarzeń, że jest jak Batorego komin :grin.

@Hiljot, prawie żadnej z podanych przez Tomka przyczyn nie da się wyeliminować ze skutkiem pozytywnym dla portalu; zakładając, że admini wytną każdy tekst o mięsiarstwie i C$R, zbanują \"tetryków\" i zablokują stare artykuły to w efekcie młodzież zacznie pisać i udzielać się na spotkaniach? Nie, trzeba wymyślić nowe formy aktywności portalowej, tylko że nie ma mądrgo co by wiedział czego oczekuje nasza młodzież wędkarska :( .
Burasie! Żadnych banów, żadnego wycinania, żadnych innych ostracyzmów, pod warunkiem zachowania przez piszącego kultury w wypowiadaniu się. Niech każdy mówi i pisze, co uważa za pozyteczne dla wędkarstwa. Od tego są doświadczeński koledzy, aby czasem lali wodę na zbyt rozpalone głowy, sprowadzali do aktualnej rzeczywistości nierealne, lub nieakceptowalne przez większość pomysły. I aby prowadzić portal zgodnie z jego założeniami, wymienionymi m.in. w tytule należy nakłaniać wszystkich do pisania o każdym wydarzeniu, doświadczeniu, usprawnieniu itd.i tp. w zakresie wędkarstwa. Chyba mam rację, bo nawet mój Klakier to potwierdza kiwając swoim grubym chwostem. :grin
Hiliocie, wraz Klakierem przyznaliście mi rację, że wyeliminowanie przyczyn niskiej aktywności użytkowników nic nie da, co było celem mojej burasowatej prowokacji :P . Twoje i innych oczekiwania na szybką poprawę sytuacji wymagają trafnego pomysłu na miarę czasu. Pomysłu, który sprawi, że powody marazmu staną się mało istotne dla ogółu użytkowników. Pewnie, gdybyśmy postanowili zawiązać stowarzyszenie wędkarskie stawiające sobie za cel dzierżawę wód, spowodowało by to ogromny wzrost aktywności na portalu na dłuższy czas. Biorąc pod uwagę powód siódmy, możliwe jest iż jest to jedyna słuszna ewolucja dużych portali wędkarskich. Może...
A gadajcie co tam kcecie, a i tak najdalej za miesiąc wsio wróci do poprzedniego stanu...... (nie żebym był złośtetryczny, raczej realniasty)... ;)
Krzyś zapytał:
\"Dlaczego Petrus wziął nika Piwolub a nie Batory na przykład??? \"
Krzysiu. Niektórzy są mistrzami drugiego planu:
http://www.youtube.com/watch?v=9OE4T1so8wY
:grin ;)
To dobre Tomek
Aluzju poniał ... a jechał go pies. :grin
Wszystko w temacie :grin Powiedz tylko,dlaczego tak długo kazałeś czekać? :upset :P ;) Pzdr
Bardzo dobre spostrzeżenia. Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz - poziom dyskusji na forach wędkarskich. Niestety na tym forum poziom ten sięgnął już dawno dna. A to między innymi dzięki takim osobnikom jak Stefan na przykład. Skrajna agresja, chamstwo i prostactwo. Podobnych Stefanów jest tu kilku - wszyscy koledzy od flachy zapewne. TWA z najniższej półki.

Niestety Nowak, ale ty taki jesteś, czego dowodem jest twoja, nazwijmy to, \"pozycja\" na innych portalach. Na Jerkbait.pl jesteś pośmiewiskiem jeśli o fotografię chodzi. Twoja prezentacja zdjęć do dziś jest wspominana jako kompletna kompromitacja ! Zostałeś także ostrzeżony przez Admina Remka za swoje chamskie uwagi pod moim adresem. Na większości portali jesteś tylko po to, aby szukać zadymy ! Na Pogawędkach Wędkarskich wyrzucono ciebie na zbity ryj, za chamstwo i niecenzuralne wypowiedzi. Tam też zadymy robiłeś. Dzisiaj jesteś jako STEF....buhahaha :)) Na tym portalu także miałeś kłopoty i Admin musiał ciebie doprowadzać do porządku. Najlepszym przykładem jest wątek o wędkach boronowych, w którym to, nic nie masz do powiedzenia, boś beton kompletny z tej dziedziny, a zadymę zrobiłeś. Wątek został zamknięty. A szkoda !!

To właśnie dzięki takim Stefanom poziom dyskusji staje się żenujący. To właśnie ci ludzie są odpowiedzialni za spadek zainteresowania danym portalem ! Jesteś zadymiarzem Stefan i wszyscy to wszędzie wiedzą. Coś tam wiesz o GPS, coś o drukowaniu, coś o kotach.....i nic poza tym ! To właśnie między innymi dzięki tobie Stefan portal ten powinien zmienić nazwę na WARCHOLSKIE CENTRUM WYMIANY INWEKTYW. I mam nadzieję, że Admini to zauważyli.

Możesz mi ubliżać Stefan, możesz mnie mieszać z błotem i wyzywać, ale tak jak ci sto razy mówiłem, nie jesteś mnie w stanie obrazić ! Za głupi Stefan jesteś.
Pisz sobie co chcesz, ja i tak to mam głęboko w.....nosie ! Twoje wypowiedzi od zawsze traktuję jako wynurzenia pacjenta z ulicy Kolskiej.

Jeśli Admin ma ochotę to niech mnie zbanuje. Proszę bardzo, droga wolna. Ja się nie obrażę :)) Prawda jest czasem bolesna i nie każdy jest w stanie ją tolerować. Ja to rozumiem. Mnie kompletnie nie zależy na obecności na tym portalu. Są inne, o wiele ciekawsze, choćby taki Jerkbait, gdzie dba się o kulturę wypowiedzi i nie dopuszcza się \"Stefanów\" do głosu.
Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli! Kto chce przyganiać innym sam powinien powstrzymywać swoje emocje i krytykować w sposób kulturalny, a tu (powyżej nic takiego nie widzę! Brakuje kin dersztuby, oj brakuje!
Szanowny Hiljocie,
Twoje uwagi na temat mnie są wyjątkowo niecelne. Zapewne jest to spowodowane tym, że się nie znamy prywatnie i nie mieliśmy okazji porozmawiać. Druga sprawa, to pewne Twoje nastawienie do mnie. Dałeś się nakręcić swoim kolegom. No cóż, stanowicie w końcu dość egzotyczne TWA :)))

Ad rem...
Z natury jestem bardzo spokojnym człowiekiem i nie daję się ponieść prostackim zaczepkom i prymitywnym komentarzom. Za stary jestem na takie \"rozrywki\" Bardzo długi czas nie pisałem nic na temat chamstwa i prostactwa Nowaka vel Stefana. Bo w końcu po co ? Przecież jest to człowiek niereformowalny w kwestiach dobrego wychowania. Ale akurat powstał ten artykuł i autor stara się wyjaśnić przyczyny zaniku aktywności użytkowników na tym portalu. Dodałem swoje przemyślenia i uzasadniłem je.

Jeśli Ty Hiljocie nie chcesz zauważyć niekontrolowanej agresji Stefana, to masz problem. Zapraszam do wątku \"Włókna boronowe\" i do przeczytania postów waszego żałosnego kompana. Wszystkie, bez wyjątku są agresywne, chamskie i nie wnoszą absolutnie nic do tematu. Typowe zadymiarstwo - Nowakowszczyzna ! Dziwię się mocno Adminowi, że zamiast zamykać wątek(bardzo ciekawy zresztą),nie zrobił porządku z co niektórymi uczestnikami dyskusji. Najwidoczniej taki poziom dyskusji jest już normą na tym portalu.

Przytoczę Ci jeden z ostatnich komentarzy Stefana:
\"Dla mnie byłeś, jesteś i pozostaniesz trollem, bucem i megalomanem. EOT\"

Wybacz Hiljocie, jeśli to Ciebie nie razi i jest akceptowalne, to rzeczywiście nie mamy o czym dyskutować.
Razi mnie przede wszystkim brak kultury u wszystkich bez względu na portalowe pochodzenie i związki. Dlatego zazwyczaj nie biorę udziału w rozmaitych pyskówkach i wzajemnego obrzucania się błotem. I chociaż, jako były budowlaniec też mam pokaźny repertuar, to nigdy go nie używam. (Czasami tylko wymyślam jakieś złośliwe rymadło). Ale mogę stanąc na udeptanej ziemi z bronią od szpilki do armaty. Jednak proponuję nie odpowiadać tym samym językiem na prowokacje. Z racji swojego wieku (83!) wiem, że im bardziej wyniosła, pogardliwie kulturalna będzie reakcja, tym bardziej dotyka ona przeciwnika. I tylko tyle kończąc swój udział w temacie.
Ależ ja mam dokładnie taką samą filozofię co Ty Hiljocie. Stosuję zasadę czystych rąk - po prostu gówna się nie \"dotykam\" Gratuluję wspaniałego wieku, energii i znakomitej umiejętności przelewania myśli na papier. Nie często się to zdarza. Pozdrawiam !
rycho123 (Petrus vel Piwolub) napisał:
\"Niestety Nowak ... Zostałeś także ostrzeżony przez Admina Remka za swoje chamskie uwagi pod moim adresem.\"

Po czym Admin Remek dał Ci po raz kolejny bana ... zostawiając Nowaka w spokoju. Oj, Petrusik, nieładnie zatajać takie ciekawe szczegóły.

rycho123 (Petrus vel Piwolub) napisał:
\"Jeśli Admin ma ochotę to niech mnie zbanuje. Proszę bardzo, droga wolna. Ja się nie obrażę ... Mnie kompletnie nie zależy na obecności na tym portalu.\"

Przecież Ty tu wracasz (pod innymi nikami) jak warzywna sałatka do sedesu po libacji.

rycho123 (Petrus vel Piwolub) napisał:
\"Są inne, o wiele ciekawsze, choćby taki Jerkbait, gdzie dba się o kulturę wypowiedzi i nie dopuszcza się \"Stefanów\" do głosu.\"

Petrus, na Jerkbait jest list gończy za Tobą - SCIGANY Stefan natomiast jest tam nadal użytkownikiem.

Petrus, o tym, że kłamstwo, obłuda i bezczelność jest Twoją bronią numer 1 w dyskusjach to Ty wiesz doskonale. My też.
Tomasz! chylę czoło, wspaniałe spostrzeżenia!

rycho123, przez małe \"R\" Mam nadzieję, że pozostali członkowie Twojej rodziny nie posiadają takiej choroby, na, którą Ty cierpisz?
Nie wiem co ty chcesz Piwoniusz udowodnić powyższym postem, chyba tylko swoje zacietrzewienie i silną przynależność do Warcholskiego Centrum Wymiany Inwektyw.
Nigdy nie ukrywałem faktu, że mnie banowano. W przeciwieństwie do ciebie, wiem dlaczego mnie banowo. Na Jerkbait.pl powiedziałem Adminowi prosto w twarz co myślę o pewnej grupce Wzajemnych Adoratorów, która się tam zadomowiła. Onaniści sprzetowi, wszystkowiedzący na każdy temat ! Nie spodobało się, zabolało i tyle. To samo piszę tu o Stefanie, jego skrajnym chamstwie i prostactwie. Bo taka jest prawda ! Ty Piwoniusz też należysz do tutejszego TWA i twoje wypowiedzi zazwyczaj nic wartościowego nie wnoszą do dyskusji. Poziom ten sam co reszty - prostacka Nowakowszczyzna.

Idę za radą Hiljota i kończę polemikę na tym wątku.
Zasada czystych rąk mnie obowiązuje - gówna się nie dotykam !
Powód 9 zakończył polemikę na tym wątku...
W sumie szkoda... Może bym się dowiedział jeszcze innych ciekawych rzeczy :grin
Stefan ! Ja przy rozwodzie, w przeciwieństwie do Łysiaka zostałem oskarzony o wszystko - włącznie z ukrzyżowaniem Chrystusa ;)
CFD, rozwodziłeś się z Łysiakiem? Ja też. Ale dopiero po 4 roku. Mnie potraktował łagodnie na zakończenie - 4.5 w indexie :grin
Mamo jak ja napisałem oskarżyć :zzz :?
mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa :grin
(lepiej zapobiegać niż leczyć - znaczy wysłuchowywać) :)
Panie \"kameleon\" a co z sałatką :grin
Panie Bogdanie, odpuść Pan, proszę :sigh
Uszanujcie wolę autora, czyli pkt. 9
Tomek, tekst trafiony w 100%. Myślę, że warto zwrócić uwagę na jedną kwestię (na pyskówkę nie warto!!), mianowicie na konsekwencje przynależności do określonej wspólnoty. Portal jest wspólnotą rybołapów zawiązaną za pomocą internetu. Maja prawo korzystać z jego zasobów, oceniać, komentować, chwalić się i wypowiadać. Czasem nawet \"posobaczyć\" na to i owo. Ale kto ma prawa- zawsze ma i obowiązki!!!! Nie ma nic za darmo. Dlatego w regulaminie portalu powinny sie pojawić ZOBOWIĄZANIA wynikające z przynależności. Jeżeli tworzymy społeczność i korzystamy z jej \"majątku\" - ustalmy co kto i ile wnosi.Może materiał raz na kwartał a może na miesiąc? Czytamy sporo, doświadczamy też niemało, warto się tym dzielić.Nie każdy do wszystkiego dotrze, nie wszystko przeczyta bo nie każda gazetę kupuje (\"branżową\" oczywiście), nie wszystko przeżył nad wodą i nie w każdej kija moczył. Jeden jest lepszy w kulinariach, drugi w robieniu much a trzeci w facecjach. I jeszcze jedna kwestia: ludzie na ogół nie szanują tego, co mają \"za darmo\". Nie czują się do tego w obowiązku dokładać, nie ma poczucia wspólnoty (poza TWA, ale to inne, powszechnie znane prawdy). Jeżeli ceną przynależności będzie współtworzenie- wypadną pieniacze, którzy żyją tu tylko z bicia piany a nie mają nic do powiedzenia. A i portal stanie sie bliższy tym, którzy wrzucą tu cząstkę siebie.
Ostatnio mniej tu bywam, bo i choroba mi dokucza i nastrój paskudny a tu jakoś faktycznie nieruchawo. Przepraszam za grzech zaniechania. Poprawię się. Może to choć troszkę przyczyni się do \"resuscytacji\" NASZEGO WCWI ? Pozdrawiam i proszę- pomyślcie o tym opodatkowaniu :)
Powyższy pomysł uważam za świetny. Ten swoisty \"podatek\" (i to bez Vatu ! :grin ) powinniśmy płacić bez mrugnięcia okiem i bez narzekania na wucewujowego fiskusa! Tylko kto zgodzi się na rolę fiskusa?!
Witam
Naprawdę bardzo ciekawy felieton,Brawo.Miałem coś dodać od siebie ale po przeczytaniu komentarzy zrezygnowałem.Ludzie na każdy temat potrafią być załośni :(
pozdrawiam
byle do wiosny :)
Dobre,bardzo mi się podoba! Pozdrawiam