Z rzadką u mnie satysfakcją informuję, że Zarząd Główny PZW „sprężył się” i wprawdzie z ogromnym stękaniem i prawie ze łzami w oczach wysupłał potrzebną kwotę, aby obchodzony z pompą jubileusz 60-lecia PZW okrasić również ciekawymi skądinąd wydawnictwami.

Pierwsze, to opisywane przeze mnie wcześniej książkowe wydanie „Naszych ryb” Józefa Rozwadowskiego, rzecz niezwykle cenna, ponieważ dotąd była opublikowana tylko w „Okólniku Rybackim” na przełomie XIX i XX wieku.

Drugą pozycją jest ciekawa książeczka opracowana przez Stanisława Ciosa i Janusza Jaskulskiego, (poznańskiego kolekcjonera pocztówek i znaczków pocztowych o tematyce wędkarskiej), pt. „Wędkarstwo w Polsce na dawnych pocztówkach” (na zlec. PZW, W-wa 2010), której angielski tytuł „Angling in Poland on old postcards” zapowiada równoległą dwujęzyczność tego nietypowego wydawnictwa. Oczywiście jest on bogato ilustrowany reprodukcjami pocztówek, przeważnie z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Ta 72 stronicowa książeczka formatu 23 x 17 cm, oprócz dwujęzycznego wstępu, zawiera 108 reprodukcji kart pocztowych z ilustracjami o motywach wędkarskich, podzielonych na następujące grupy tematyczne:
I. Widoki z gór i terenów podgórskich.
II. Widoki znad dużych rzek nizinnych i miast.
III. Widoki znad jezior.
IV. Widoki w portach i z terenów nadmorskich (połów z nabrzeża lub mola).
V. Malarstwo i ilustracje na pocztówkach.
VI. Ryby z widokami miast nadmorskich.
VII. Dawne ryciny wędkarskie.

Całość na wyśmienitym papierze kredowym, uwypuklającym czytelność i walory rysunkowe pocztówek, zwłaszcza tych, w oryginalnych kolorach.

Moim zdaniem jest to bardzo cenna publikacja, świadcząca o tym, że nasze wędkarskie hobby nie ogranicza się tylko do moczenia kija w wodzie, czy biczowania wody sztuczną przynętą, ale zawiera elementy kulturoznawcze, czasami tak rzadkie, jak ta książeczka.

Więc mimo mojej krytycznej oceny działalności wydawniczej Związku, której niejednokrotnie dawałem wyraz, tym razem muszę podziękować (chapeau bas!) Zarządowi Głównemu PZW za obydwie „jubileuszowe” publikacje, życząc, aby takie jubileusze, w taki sposób komplementowane, odbywały się każdego roku.

Hilary Jałoszyński *Hiljot*

Komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy

Komentarze   

Dzięki Hilary za wieści. Jakże byłoby miło, gdyby stało się tradycją wydawanie choć jednej, dwóch książek rocznie przez Związek... To jest coś trwalszego od gazet, czasopism... i nie wiem, czego tam jeszcze, bo nie mam szerszego pojęcia nt. polityki wydawniczej PZW. Ważne, że Rozwadowski w końcu się \"doczekał\".
Hilary, znasz ceny tych wydawnictw?
Novis! Zadzwoń do Jana Marka Kochańskiego (JMK). Jest na swojej daczy nad Pilicą, więc podaję Ci tel.kom. 698 527 188. JMK brał udział w wydaniu Rozwadowskiego i przyjaźni się z Ciosem, więc będzie najbardziej kompetentny (i chętny)w podaniu potrzebnych informacji. Powiedz, że ja Ci podałem telefon.
A przy okazji szpila + łata dla Redakcji \"Wędkarskiego Świata\" za niechlujstwo informacyjne. W majowym numerze \"WŚ\", w \"Informatorku\" na str. 90, w notce pt. \"60 lat PZW\" napisano następujące bzdury, cytuję: \"Interesującym punktem programu obchodów była prelekcja dr. (dr z kropką!) Stanisława Ciosa pt. \"Etapy rozwoju wędkarstwa w Polsce od średniowiecza do XXI wieku\", której współautorem był Janusz Jaskulski, autor książki \"Wędkarstwo w Polsce na dawnych pocztówkach\". Autor tej notatki na imprezie 60-lecia PZW nie był, albo jadąc na nią \"a-traktorem\", nie zdążył i tylko usłyszał, że gdzieś dzwonili na powyższy temat, ale w którym kościele???. Otóż p. Stanisław Cios prelekcje przygotował samodzielnie, bez udziału p. Janusza, który jest współautorem (z St. Ciosem), ale tylko ksiązki o wędkarstwie na pocztówkach. Ta notka, to tylko drobny dowód na to, że \"WŚ\" stawia na \"reklamamidła\", a nie na rzetelną i poprawną merytorycznie informację.
Witam serdecznie. Mam pytanie i prośbę bo od rzecznika PZW nie mogę wydusić informacji. Może kolego Hilary wiesz gdzie i za jaką kwotę mógłbym nabyć pracę panów Stanisława Ciosa i Janusza Jaskulskiego pt. „Wędkarstwo w Polsce na dawnych pocztówkach” (na zlec. PZW, W-wa 2010). Nie ukrywam, że podobnie jak Pan Jaskulski jestem kolekcjonerem pamiątek około wędkarskich i taka pozycja przydałaby się w moich zbiorach. Za odpowiedź już serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Sławomir Ryś - slawomir66 :)
Jeśli mogę to dodam jeszcze pstryczek w stronę ZG PZW. W roku ubiegłym obchodziliśmy wspaniały jubileusz 60 lecia związku. I co ZG zrobił aby w jakiś namacalny sposób upamiętnić ten jubileusz. A w sumie nic. Jak wspomniałem kolekcjonuję pamiątki wędkarskie m.in. znaczki pocztowe w temacie wędkarstwo. Z Polskich walorów jest tylko kilka. Więcej i to zdecydowanie o wędkarstwie można znaleźć w zbiorach zagranicznych. Może ZG w końcu pomyśli bo takie pamiątki pozostają a prezesi i władze się zmieniają. Pozdrawiam Sławomir Ryś - slawomir66.