Logo WCWI

Portal Wędkarskie Centrum Wymiany Informacji (WCWI) oficjalnie powstał w lipcu 2001 r. Jednak początki inicjatywy tej internetowej platformy społecznościowej sięgają końca lat 90. ubiegłego wieku. Jej inspiratorem i głównym wykonawcą był śp. Jacek Jóźwiak – dziennikarz i autor wielu wędkarskich publikacji, do dzisiaj cenionych na rynku wydawniczym. Powstałe wówczas WCWI było konsekwencją Jego doświadczeń zebranych przy współredagowaniu m.in. Rybiego Oka, czatu Pogawędek Wędkarskich (działających nieoficjalnie jako internetowa nowinka czasopisma Wiadomości Wędkarskich) i kilku prywatnych stron o tematyce wędkarskiej (dzisiaj nazywanych blogami).

Zarówno pomysłem, jak i wykonaniem, WCWI wyprzedzało obecnie oczywiste trendy tematycznych portali społecznościowych. Jako podstawę funkcjonowania wykorzystywało bowiem „napęd” zaangażowania i współredagowania treści (artykułów, zdjęć, forów, komentarzy) przez aktywnych użytkowników. Oczywiście lojalną ich bazę zawsze stanowili wędkarze, jednak w gronie zarejestrowanych użytkowników nie brakowało przedstawicieli przeróżnych grup hobbystycznych, najczęściej związanych z szeroko pojętym środowiskiem naturalnym.

WCWI miało i nadal posiada niekomercyjny charakter, czym odróżnia się od wielu działających dzisiaj stron, blogów, mniejszych i większych portali. Większość treści oraz przygotowywanych, umieszczanych i redagowanych informacji umieszczana jest dobrowolnie oraz dostępna jest otwarcie i bezpłatnie, a jedyne ograniczenia wynikają z konieczności dopasowania działania portalu do obowiązujących regulacji prawnych (np. o ochronie danych osobowych, praw autorskich itp.).

Przez prawie dwie dekady funkcjonowania portalu w jego bazie zgromadzono prawie 10 tys. artykułów, 100 tys. wypowiedzi na forach, podobną liczbę komentarzy fotografii i innych zasobów, prawie 20 tys. zdjęć i kilkanaście tysięcy innych form informacji głównie o tematyce wędkarskiej. Tak ogromne zasoby stanowią niespotykane źródło inspiracji i wymiany doświadczeń nie tylko w wymiarze krajowym.

Autorami udostępnianych treści są użytkownicy WCWI, którzy stanowią największy kapitał portalu. Ich liczba w różnych okresach funkcjonowania systematycznie rosła i obecnie wynosi ok. 5 tys. W tej grupie znajdują się zarówno osoby sporadycznie odwiedzające portal jak i najcenniejsi, stali i aktywni użytkownicy, spośród których rekrutowani są administratorzy, moderatorzy i redaktorzy portalu. Swoim zaangażowaniem, doświadczeniem i nierzadko pieniędzmi utrzymują WCWI w internetowym obiegu.

Inną, nie mniej ważną korzyścią płynącą z prawie 20-letniego istnienia Wędkarskiego Centrum Wymiany Informacji jest istnienie realnej grupy sympatyków portalu, którzy systematycznie spotykają się zarówno podczas cyklicznych imprez WCWI (wyspowe urodziny, konferencje, rozpoczęcia i zakończenia sezonu wędkarskiego), jak i spontanicznych wypadów nad wody w kraju i za granicą. Dzięki ich działaniom wirtualna społeczność portalu otrzymuje rzeczywisty wymiar towarzyski, czy nawet przyjacielski, uzyskuje świetną okazję do wymiany wędkarskich doświadczeń, i – co szczególnie cenne – stanowi gwarancję przetrwania i ciągłości funkcjonowania WCWI.

Zespół redakcyjny i administracyjny WCWI jest otwarty na wszelkie sugestie, rady i współpracę z osobami, instytucjami, organizacjami, rozumiejącymi i popierającymi idee istnienia i funkcjonowania portalu.

Zespół WCWI

Ostatnia modyfikacja: 12 kwietnia 2019 r.